Shopping cart

Svět whisky

 Jak si vychutnat whisky

Vychutnávání whisky začíná jejím ochutnáním. Degustace je víc než pití: je to hodnocení a porozumění, aby bylo možné whisky lépe ocenit.

Vůně whisky

Některé výzkumy naznačují, že váš nos dokáže rozpoznat 1 bilion různých vůní, zatímco vaše chuťové pohárky dokážou detekovat jen zlomek z toho. Prvním krokem při degustaci whisky je tedy přičichnout k ní. Dejte svou sklenici trochu zavířit. Jemně čichejte, aby nedošlo k upálení alkoholu, a držte ústa mírně otevřená.

Použití kolečka chutí (jako je toto od Woodford Reserve, jedno z mnoha koleček vyvinutých konkrétními značkami) vám může pomoci identifikovat některé vůně běžně se vyskytující ve whisky, ale nenechte se těmito popisy omezovat. Vaše smyslová paměť obsahuje tisíce různých vůní a to, co jednomu voní jako čerstvě upečený kukuřičný chléb, může druhému připadat spíše jako kukuřičný klas.

Při čichání k whisky se vyhněte konfliktním pachům, jako je kouř nebo parfém. Soustřeďte se několik minut na očichávání a hodnocení. Pokud cítíte, že se váš nos unavuje, dejte mu odpočinek a pak se vraťte k whisky. Postupem času whisky nasaje vzduch a její aroma se může změnit. Dejte své whisky nějaký čas a sledujte, jak se vyvíjí.

Popíjení whisky

Po několika minutách nosu si dejte doušek whisky, držte ji na jazyku a nechte ji rozlévat po ústech. Polkněte a vydechněte nosem. Zhodnoťte pocit v ústech whisky – je mastná, krémová, řídká, bohatá? Chutná pálivá, sladká, kořeněná, kyselá? Podívejte se, zda můžete ochutnat některé z vůní, které jste dříve objevili, nebo zda se objeví nové příchutě.

Pokračujte v čichání whisky, zatímco ji popíjíte, a klidně přidejte trochu vody, začněte s několika kapkami najednou. Ředění přináší nové chutě a vůně a může také odhalit nedostatky. Sudová whisky často těží z přidání vody.

Mezi doušky si udělejte několik minut, abyste zhodnotili závěr — chuť, která přetrvává i po požití. Je závěr dlouhý nebo krátký?

Zeptejte se sami sebe, zda je whisky celkově vyvážená. Spolupracují vůně, chutě a struktura? Skvělá whisky vypráví příběh od prvního přičichnutí až po závěrečnou dochuť.

Užívání si whisky

Smyslem tohoto cvičení je získat ze své whisky více tím, že pochopíte její součásti. Ale vy jste konečný arbitr. Pokud máte whisky rádi, poznamenejte si to, abyste mohli v budoucnu podobné whisky hledat. Pokud se vám to nelíbí, zkuste zjistit proč.

Whisky je nakonec o požitku. Pijte to tak, jak to máte rádi, a nenechte nikoho, aby vám řekl, že se mýlíte.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *